atenojenesmel atenojenesmel
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Phil's Frozen Yogurt Shop
A yogurt cup costs
$3.00 plus Phil
charges $0.50 per
topping.
y= cost $
x= # of toppings

Respuesta :

debmc7
debmc7 debmc7
  • 15-03-2021
y = 0.5x + 3 is the equation
Answer Link

Otras preguntas

Can you please answer this for me
Assume the following values for the diagrams below: Q1 = 12 bags. Q2 = 7 bags. Q3 = 19 bags. The market equilibrium price is $34 per bag. The price at point a i
In a rhombus m Find: m
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE
Answer to any will help ​
what is the total of 4(n+7) ?
1. Fill in or = in the underlined space so that the number sentence is correct: (a) 5x3______________ 1500÷100 ​
. Expressed as a decimal, 2/11 would be ?​
Calculate how many grams of NaOH are needed to make 204.68 g of Na2CO3. 2 NaOH(s) + CO2(g) Na2CO3(s) + H2O(l)
when where lights bulbs made​