Seudónimo Seudónimo
  • 15-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 3 pounds of apples costs $0.90 how much will 10 pounds cost?

Respuesta :

David328
David328 David328
  • 15-11-2016
If 3 pounds of apples cost 90 cents, that means 1 pound of apples would cost 30 cents. 

I found this out because I divided the weight of the apples by 3 to get 1 apple, and I did the same to the price.

30 cents times 10 would be $3.00
Answer Link

Otras preguntas

Tamara sold 92 drinks during her 2 hour shift at a festival food stand if she sold the same number of drinks each hour how many cold drinks did she sell each ho
Which is the graph of 3y – 5x ≤ –6?
Why does it take 10 copies of 1 sixth to make the same amount as five copies of 1 third explain your answer in words and pictures?
temperature and pressure can change the what of a solute
The State of Florida ordered a recount of the 2000 votes because
what is 14/49 as a decimal
hadley's softball team has a phone tree in case a game is canceled. The Coach Calls 3 Players . Then Each Of Those Player's Calls 3 Players And So on . how ma
What is the term for man-made items used as sources to study history?
People who wish to become U.S. citizens must A)serve in the military for at least five years B) answer questions about U.S. history and government C) be permane
Factor out the greatest common monomial factor 12x^2+3xy