kimeraowens15 kimeraowens15
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

ms walker order 3 donuts and 1 bottle of milk. the total cost was $6.50. if the bottle of milk cost $1.50, write an equation to represent this situation.

ms walker order 3 donuts and 1 bottle of milk the total cost was 650 if the bottle of milk cost 150 write an equation to represent this situation class=

Respuesta :

audrey1669
audrey1669 audrey1669
  • 15-03-2021

Answer:

$5.00

Step-by-step explanation:

6.50-1.50=5

or

1.50+5=6.50

where each donut is about $1.67

Answer Link

Otras preguntas

What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?