beyoncetilbanie1
beyoncetilbanie1 beyoncetilbanie1
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nikki has $10 to buy snacks. She buys 2 candy bars that are $0.79 each, and she buys a pa
cookies that cost $3.89. How much did she spend in all on snacks?

Respuesta :

ThanThanatosHadez
ThanThanatosHadez ThanThanatosHadez
  • 15-03-2021

Answer:

$5.47

Step-by-step explanation:

You multiply 2 by 0.79. Then you add that result (1.58) to 3.89 and you get your answer.

Answer Link

Otras preguntas

Find all solutions and write the answer in a general form. 6 sec2(x) āˆ’ 6 = 0
What is the meaning of a Bioscope
Scenario: A corporation randomly selects 150 sales people and finds that 66% who have never taken a self-improvement course would like such a course. The firm d
(āˆ’p 2 +4pāˆ’3)(p 2 +2)
What is the meaning of this excerpt?om The prison and cemetery were built early, with the cemetery expanding in size from its original plot.The prison was built
Mohan is selling cookies at the economics fair. As he decides how to package the cookies, he finds that when he bags them in groups of 4, he has 3 left over. Wh
Can someone write a story with 24 words starting with one day.pleaseeee
We humans tend to view cortical mechanisms/functions as the most important, perhaps because we are the species with the largest cortexes. However, one could arg
Suppose the observed annual quantity of steel exchanged in the European market is 30 million metric tons, and the observed market price is 90 euros per ton. If
Staphylococcus aureus is a bacterium that causes a variety of human ailments including boils, sties, and infections. While this bacterium is commonly found on t