Yvette44 Yvette44
  • 12-12-2014
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what 1 quart cost? What would 1 pint cost? Please explain.

Respuesta :

soccer5 soccer5
  • 12-12-2014
each pint would cost 55 cents if u divide 1.10 by two because I think that there are two pints in one quart.
Answer Link

Otras preguntas

Why is magma that contains little silica less likely to erupt explosively?
why did jefferson's beliefs worry Federalists?
State the law of universal gravitation, and use examples to explain how changes in mass and changes in distance affect gravitational force.
why were American unsure of how the government should handle brining the south back into the union
brilliant light displays that occur in the Ionosphere are called the?
2/3 x 1/4 in simplest form
What is on reason why the Hebrews left Egypt?
the product of 2 whole numbers is 10,000 if neither number contains a zero-digit , what are the 2 numbers ?plz help! its due tomorrow!
Solve the following by substitution : -x + y = 10x - y = 5
in the westing game, what conclusion did the judge reach concerning mr. and mrs. Theadorakis?