vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

The following statements about carbon dioxide are true EXCEPT a. It can be prepared by the action of acid on CaCO₃ b. It is used in fire extinguishers c. It d
What challenges did the californios face?
What is the product of (x+1) and (2x^2+3x-1)?
Which of the following is equivalent to 3a + 4b – (–6a – 3b) ? A. 16ab B. –3a + b C. –3a + 7b D. 9a + b E. 9a + 7b
What organs work with skin?
1,352 pounds is what fraction short of a ton? A) 169/250             B) 77/100               C)13/20             D140/223
what colors are birds are attracted 2
What is the size and shape of a super volcano?
What are some reasons why Immigrats people come to the U.S.?
A ski jumper competing for an Olympic gold medal wants to jump a horizontal distance of 135 meters. The takeoff point of the ski jump is at a height of 25 meter