person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Teresa bought a new desktop computer. One side of the desktop screen is 14 inches and the other side is 18 inches. What is the length of the diagonal of the des
A road sign says: Beaston: 10 mi (17 km) Assuming that each of these numbers is rounded to the nearest unit, what is the actual range of possible miles to Beast
P = √mx_ £x MX t make x the subject[tex]p = \sqrt{ \frac{mx}{t} } - t {}^{2}x \: \: make \: x \: the \: subject [/tex]​
What is the solution of square root 1-3x = x+3? O x = -8 or x = -1 O x=-8 O x=-1 O no solution
The coefficient of 8 • 2N is
PLEASE HELP!! in an experiment, sulfuric acid reacted with different volumes of sodium thiosulfate in water. A yellow precipitate was formed during the reactio
Apple's 9 percent annual coupon bond has 10 years until maturity and the bonds are selling in the market for $890. The firm's tax rate is 36 percent. What is th
Force equals mass times acceleration. F = ma Solve the equation for the acceleration, a. -A
Which is not a water quality monitoring parameter?Select one: a. habitat b .turbidity c. salinity d. pH level
How can 25 e42 n=1 be rewritten?