jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

I've been learning how to calculate wavelength and I don't get it at all.
Solve the equation for x: 3x – 17 = 9x + 7 A x = 4 B x = –4 C x = 610 D x = −610
London’s “killer fog” was ultimately the result of _______. a. forest fires b. automobiles c. dirty coal d. heating oil
Nina's net income was $423.65,and her gross income was $558.What was the total amount of deductions?
What system includes the core, mantle, and crust of the Earth? a. geosphere b. hydrosphere c. atmosphere d. biosphere
what body of water seperate mainland China from the Korean Peninsula
Describe how the color red makes you feel.
The region of the globe where the Gulf Stream and other warm water currents originate is known as the _________.
The problem with the results of the election of 1796 was that a. a Federalist captured the presidency. b. a Democratic-Republican captured the vice presidency
how did the use of bronze give shang warriors an advantage over enemies who did not use bronze