malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

(n^2)^4 without exponents
Setting describes the conflict in a story. True False
Because of Brazil’s past decision to focus on __________ instead of __________, over 20% of its population was illiterate in 1990.
What is the slope of the line passing through points (-8,5) (-8,-8)
what is the probability of drawing each of the following cards​
If 2^x+4 = 2^3x-1, what is the value of x?
(25 POINTS AND BRAINLIEST FOR BEST) Jillian is shopping for new school supplies. She finds a flyer in the newspaper for her favorite store. They are offering th
Solve for x: x/z= 4/π
What is the constant of proportionality in the equation y=2.5 times x? This is a khan academy question.
12-oz of can green beans is sold for $1:45. what is the price per pound?​