Joeyboi2022
Joeyboi2022 Joeyboi2022
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Maria bought apples(a) for $2.32 per pound and bananas(b) for $1.65. She spends $31.42. Write the equation for this situation.

Respuesta :

addisoncoffey
addisoncoffey addisoncoffey
  • 11-04-2021
(2.32a) + (1.65b) = 31.42
Answer Link
cleoskater12
cleoskater12 cleoskater12
  • 11-04-2021

Answer:

$31.42-(2.32+1.65)

Step-by-step explanation:

In mathematics, an equation is a statement that asserts the equality of two expressions, which are connected by the equals sign "=". The word equation and its cognates in other languages may have subtly different meanings; for example, while in English, any equality is an equation. Solving an equation containing variables consists of determining which values of the variables make the equality true.

Answer Link

Otras preguntas

accurate estimation of 75-33
what was Rutherford's contribution to our knowledge of atoms
Church of the Holy Sepulcher, Dome of the Rock, Western Wall Which city is home to these three monuments
please explain, I don't really get it
Will current flow more easily through a thick wire or a thin wire of the same material when connected to the same material when connected to the same material,
Church of the Holy Sepulcher, Dome of the Rock, Western Wall Which city is home to these three monuments
The digit in the tens place of a two digit number is three times that in the units place. If the digits are reversed the new number will be 36 less than the ori
The variables x and y are inversely proportional, and y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?
the difference of 17 and 5 times a number.
Compare and contrast the three classes of levers.