sbenjamin07 sbenjamin07
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

At the local market, Peter bought 7 pears and 8 lemons and
spent $8.70. Charlie bought 3 pears and 6 lemons and
spent $5.40. How much did one pear and one lemon cost?

Respuesta :

bronny78 bronny78
  • 11-04-2021
$2.30 and 3.40 is the answer
$2.30 for the pear and $3.40 for the lemon
Answer Link

Otras preguntas

what is a post hoc fallacy?
What are the two largest ethnic groups in the united states today?
Who was the so-called new middle-class? What was the role of expertise and organization in this new professionalism?
Suppose that 2 scientists use different measurement systems in their work. What problems might arise if they shared their data?
All of the following are true about Latinos’ experiences in World War II EXCEPT (A) unlike African Americans, Latinos fought in integrated units (B) Latino you
Natalie picked 135 berries in 15 minutes. If she continues picking at that rate, how long will it take her to pick 486 berries?
Is 0.127 a rational number
Is 0.127 a rational number
1/7(x+21)=-6 answer ?
Which best describes Germany’s standard invasion strategy at the beginning of World War II?a. Attack with a combination of speed and overwhelming forceb. Intimi