brandonbohnet brandonbohnet
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

What is the better deal? 6 for $6.99 or 24 for $13.99

Respuesta :

sam7234 sam7234
  • 11-04-2021
6.99/6 =1.16
13.99/24=.58
Therefore better to buy more as the unit price per item is cheaper
Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 11-04-2021

Answer:

24 for $13.99

Step-by-step explanation:

Find the cost of 1 for both deals.

6 for $6.99. Divide 6.99 with 6:

6.99/6 = 1.165

~$1.17 for one.

24 for $13.99. Divide 13.99 with 24:

13.99/24 = ~0.582

~$0.58 for one.

24 for $13.99 is the better deal, by ~59¢.

Answer Link

Otras preguntas

If a number is divisible by both 2 and 3 then we can say the number is divisible by A. 5. B. 2. C. 4. D. 6.
two fractions has the same numerator but different denominators fraction is greater
When Twitter is used to gather a large group for a face-to-face meeting it is called a
Who appoints the chief justice of the supreme court?
what is the main difference between types of map projections
(a)Why did Federalists favor the Alien and Sedition acts? (b) Why did Republicans oppose these laws?
ravi can type 6 words in 4 seconds. how many words can she type in 10 seconds.
which expression represents '' 6 more than x''
Cual es el origen del imperio bizantino
What could you do to change the volume of a gas?