extramint extramint
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

2.
It cost Enica $9 75 for the ingredients to make 30 cupcakes. She sold them for $1.00 each. What was
Erica's total profit?

Respuesta :

milkyxoxo
milkyxoxo milkyxoxo
  • 11-04-2021
It would probably be 20.25$
Answer Link
fatimamalhi00
fatimamalhi00 fatimamalhi00
  • 11-04-2021

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

Cost price= $9.75

Selling price= $1.00

profit= C.P-.SP

= 9.75-1.00

= $8.75

Answer Link

Otras preguntas

Lisez la phrase et complétez-la en écrivant le bon mot de vocabulaire. N'oubliez pas l'article défini. Dans le sac à dos, il y a une flute. Céline étudie____
What technique is used to separate the different cell parts?
a person who studies the past based on what early people left behind
is a kilogram a unit of measurement?
the ranchers called in the sheriff to settle the dispute, passive or active voie
the vibrations make the air move in waves, and these sound waves travel to the ear is this a complex, compound, simple, a complex-compound sentence?
the conclusion to “the way to wealth” is signed by _____.
25) A bite from an undomesticated animal may require a rabies shot a) True b) False
What causes the veins to bulge in the hands and arms??
when it comes to our place in the solar system today which model do we accept