Brandonhall4502 Brandonhall4502
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 13-04-2021

Answer:

A 2 ounce bag costs $1.2.

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can use a role of three to find the cost of a 2 ounce bag given that you know that a six ounce bag costs $3.60.

6 ounce bag → 3.60

2 ounce bag →   x

x=(2*3.60)/6

x=7.20/6

x=1.2

According to this, the answer is that a 2 ounce bag costs $1.2.

Answer Link

Otras preguntas

a diver dove to a location 6 3/5 meters below sea leavel. He then dove to a second location 8 1/5 meters below sea level. How many meters are there between the
Please help I don’t understand this
I need help on this can anyone help me?
Mia and her doctor need to know as quickly as possible (hopefully within 24 hours) whether the child she has been carrying for only nine weeks possesses any gen
What are the ratios for sin A and cos A?
(Brainly) List 2 disadvantages to online banking! Some explanation would be appreciated best answer receives a brainliest!
What are the outward conical projections on some of the fetal cranial bones?
write an equation please
how did the skyes picot agreement negatively affect the ethnic groups in the middle east
According to the biosocial perspective, in a hostile and unpredictable environment, what should we expect to see in fertility rates?