abdurrahmanmangotara
abdurrahmanmangotara abdurrahmanmangotara
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Christine bought 9m ribbon lace for her school project. One yard of the lace cost P5.00
How much did Christine pay in all?​

Respuesta :

tanweeleong195oxyqwp
tanweeleong195oxyqwp tanweeleong195oxyqwp
  • 12-04-2021

Step-by-step explanation:

Given 1 yard = 0.9144m

0.9144 m = 1 yard

1 m = 1/0.9144 yards = 1.094yards

9m = 9 x 1.094 yards = 9.846yards

given 1 yard = P5.00

9.846 yards = P5.00 x 9.846 = P49.23

Answer Link

Otras preguntas

which detail from the text best helps support the theme that evil must be pushed back, regardless of your beliefs?
I need help is it A B C or D
How u put words in alphabetical order?
Write the complete balanced equation for the following reaction: C4H10 + O2 yields CO2 + H2O
Y=1.40x 14.25 solving for x
The equator divides the world into the ______ hemispheres. A : Northern and southern B: Eastern and Western
A sports store sells bicycle baskets at $40.00 for two. another sports store sells bicycle baskets at $110 for five. which store sells at the better rate?
______ are lines of longitude, while are lines of latitude. A: Meridians B: parallels
43. Cost of Natural Gas In April 2009, Peoples Energy had the following rate schedule for natural gas usage in single- family residences: Monthly service charg
What do we call something that is tangible and people can feel, such as your textbook?