tkendrick0002 tkendrick0002
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Sams sells a 5-lb bag of beans for $17.25. How much is the unit price?

Respuesta :

njkver36
njkver36 njkver36
  • 13-04-2021

Answer:

$3.45

Step-by-step explanation:

17.25 divided by 5 is equal to 3.45

Answer Link

Otras preguntas

State when the following equations and inequalities will be true and when they will be false 38= 9k
What's is the importance of writing a draft?
The sum of the ages of two brothers is 46. The younger brother is 10 more than a third of the older brothers age. How old is the younger brother.
If the strength of the magnetic field is at B is 6 units, the strength of the magnetic field at A is? The choices are A)1.5 units B)0.75 units C)24 units D
This is the leader of the constitutional monarchy of A) Belgium. B) Switzerland. C) the Netherlands . D) the United Kingdom.
Greg and Lu are building a toy hydraulic crane, as shown in the picture. What is m∠ABC? A) 100° B) 115° C) 120° D) 135°
What was the main effect of the Civil War on the women's movement?
Why is Creon the antagonist in the play Antigone?Please help!!!!
Why was the Interstate Commerce Act passed?
Which ordered triple is a solution of this system? 2x+y-z=7 -x-2y+4z=-15 x+2y-5z=17 A.(-2,6,-5) B.(1,3,-2) C.(2,5,2) D.(3,1,0)