shaywilson354 shaywilson354
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Silvergrove middle school spent $60 to purchase 4 work books. How many these workbooks can they buy for $90? Solve using unit rates.

Respuesta :

esmedoritoss2628
esmedoritoss2628 esmedoritoss2628
  • 14-04-2021
They can buy 6 workbooks with $90. To find the unit rate we simply divide the cost ($60) by the number of books (4). That gives us $15, the cost of 1 workbook. So now to find out how many workbooks can be purchased with $90, we divide 90 by 15. That’s how I got 6 workbooks. Hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

2 ( 4a - 12 ) + 3a = 6a + 1
two methods of active transport
A light plane flew from its home base to an airport 255 miles away. With a head wind, the trip took 1.7 hours. The return trip with a tail wind took 1.5 h
36 is _______% less than 60?
how have computers changed mapmaking in recent years
what are three ways water erodes the surface of earth
Why did Henry Clay group his resolutions in pairs in the Compromise of 1850?
two methods of active transport
what type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
2 ( 4a - 12 ) + 3a = 6a + 1