kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

veggieyuh
veggieyuh veggieyuh
  • 14-04-2021

Answer:

I think $2

Step-by-step explanation:

12 divided by 6 is 2. That's how you would find out what each piece of candy cost! I hope this helped!

Answer Link
aestheticcofee
aestheticcofee aestheticcofee
  • 14-04-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Since the magazine costed 6 dollars and the total amount of money you used was 12 what is 12-6=6.

So the answer would be 6.

Hope this helped!!<3

Answer Link

Otras preguntas

Between which two intergers would the square root of 62 be found?
What are the values of x and y? Question 12 options: A) x = 9 ; y = 9 B) x = 9; y = 9 C) x = 18 ; y = 9 D) x = 9 ; y = 9
Joshua walks 1 km in 6 minutes. How far would he walk in one hour?
What is a dialogue tag?
solve for the valuable d 12d - 37 = 119 explain the steps to solve the equation
what contemporary modern art element did aaron douglas add to his art? a. automatism b. abstraction c. cubism d. dadaism
Carlos ran one lap in one minute seven seconds. Orlando ran one lap six seconds faster than Carlos. How many seconds did it take Orlando to run one lap
Multiply: (squared 2x^3 + squared 12x) (2 squared 10x^5 + squared 6x^2)
when microorganisms die, do they decompose?​
A reaction involves burning. This reaction requires energy to start, but it releases more energy than is required to start it. Oxygen is always a reactant, and