kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

ariandwiki07 ariandwiki07
  • 14-04-2021

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

step 1: 12-6=6

Step2: 6 divided by 3

Answer Link

Otras preguntas

In January 2004, NASA landed exploration vehicles on Mars. Part of the descent consisted of the following stages: Stage A: Friction with the atmosphere reduced
Helpppppp solve it find the area please
Kris Lundy was able to stop the other football team from making a touchdown tackling the quarterback. Choose the clearest and most effective revision of the a
Help, please! I have only a few minutes longer- 20 points.
What is the reverse of “multiply by 6”
Find the slope of (1, 2), (-1, -2). Reduce all fractional answers to lowest terms
Complete the function table. Function: y = 4x + 1
I need help please?!!!
Why doesn't semen enter the urinary bladder during ejaculation? Why doesn't semen enter the urinary bladder during ejaculation? The smooth muscle sphincter at t
Need help on this math question Thanks