ChrissyCorn
ChrissyCorn ChrissyCorn
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP!

Eric bought 16 ounces of coffee beans for
$14.40. At this rate, how much would 11 ounces
of coffee beans cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-04-2021

Answer:

11 ounces cost 9.90$.  

Step-by-step explanation:

Each ounce cost .90 cents.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Suppose that a rectangle has a perimeter of 24 meters. Express the area A(x) of the rectangle in terms of the length x of one of its sides. A(x) = ??
walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much
Write the number that matches the clues My number has 2 hundreds. The tens digit is 9 more than the ones digit
Convert 35kg to its equivalent in g using dimensional analysis
one meter is approximately equal to 39.39 inches. about how many inches are in 5 meter
The cost of living last year went up 7%. Fortunately, Alice Swanson got a 7% raise in her salary from last year. This year she's earning $42,805. How much did s
what is £42 increased by 10%
help me with this french hw plzz
What number is halfway between 3000 and 4000
what is the equation of a line in slope-intercept form with a slope of -3/4 and a y-intercept of -2