nomore15 nomore15
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. How much is one pound of almonds?

Respuesta :

anonymous8698 anonymous8698
  • 14-04-2021
Answer:
The answer is 6.50
Step-by-step explanation:
To solve and to find the cost ratio, we will do the cross multiplying process;
4.68 = x
0.72 1
Next, we will solve for x;
0.72x = 4.68
x = 4.68 / 0.72
x = 6.50
Answer Link
thebecks
thebecks thebecks
  • 14-04-2021

Answer:

$6.50/lb

Step-by-step explanation:

4.68/0.72 = $6.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Which fast food restaurant opened its first location on route 66?.
Which details belong in an effective summary of “Occasioned by General Washington's Arrival in Philadelphia, On His Way to His Residence in Virgenia”? Select Ye
Angle-C = 2x+20. Angle-D = 50 degrees Solve for X
pls help ill give anything
Which of the following statements is true about the fertilization process in flowers? Question 3 options: The egg cell is fertilized by the sperm cell in the ov
Please help me quick! I’ll make you brainly
Please help me on this. i’m gonna fail ela if i don’t get this done. Thanks if you do help
¿Para qué usamos la radio en el coche?
Dsl is an example of what type of internet access?.
Who’s your favorite RDR2 character