1022505 1022505
  • 15-04-2021
  • Mathematics
contestada

At Walmart™ you can buy 8 hot dog buns for $2. At Costco™ you can buy the same hot dog buns, but they are $5.60 for 16 hot dog buns. Using two tables, decide who has the better deal (who sells 1 hot dog bun for the cheaper price).

Respuesta :

eliasdaiyob48 eliasdaiyob48
  • 15-04-2021
The better deal is Walmart
Answer Link

Otras preguntas

Convert 120 Ibs to kilograms
one side of the water molecule has a positive charge, while the other side has a negative charge. what do the charges indicate about the molecule?
Which Plot development would most clearly classify this story as a work of gothic literature
Science in the fold of _________ helps people stay healthy
Connective tissue are expamles of???
From 10 to 20 seconds, the object is traveling at a constant 5 meters per second. How far did it travel in that 10 second time frame?
Maya is mixing cups of pretzels and cups of cashews in a ratio of 3:2. She made a table of equivalent ratios to represent the situation.
how to solve 5{2p-4(p+5)}=25
hi can you help me ? what is 0.07 ? ​
How do climate and vegetation affect life on Earth?