knsswymm9n
knsswymm9n knsswymm9n
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

6 pounds of sugar for $3 how much per pound

Respuesta :

kavehpour61 kavehpour61
  • 05-05-2021

Answer:

$0.5

Step-by-step explanation:

3/6 = 0.5

Answer Link

Otras preguntas

Dwayne and Alisha both correctly graphed a standard normal curve. Which of the following statements is true? A) Neither the means nor the standard deviations of
A company making backpacks charges $39.99 for each backpack. It costs $12.55 to make each backpack. The company can make backpacks in multiples of 10 and there
How would living things most likely be affected if there were a shortage of water on Earth?
A 10 kg bag of mangoes costs $12. Find the price per kg of mangoes.
i need help with gas law problems​
Describe the significance of the Qin Dynasty in Chinese history - you must identify and explain at least THREE distinguishing features and/or accomplishments of
How did Thomas Paine contribute to the American Revolution? *
Help me Please 20 POINTS When two variables are in a proportional relationship, which of the following is true about 1 their values. 2 their sums are a consta
will mark brainliest today (if right in the next 24 hours) Summarize the opposing opinions on the USACE's request to remove all trees that grow near U.S. levees
i need the answer help​