Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

it cost $4.25 foe one pound of roast beef. how much will it cost to purchase 2.5 pounds of roast beef?round to the nearest cent

Respuesta :

michelle248 michelle248
  • 01-12-2016
Since the price is $4.25 per one pound, you multiply the $4.25 by 2.5 pounds, giving you $10.63.
Answer Link

Otras preguntas

The Mafalda comic strip uses a device called onomatopoeia: a word that represents the sound that it stands for. Many common instances of onomatopoeia
help help HELP!! will give brainliest If f(x) = x², g(x) = 5x, and h(x) = x + 4, find each value. Find h[f(4)].
Help!! Picture included
Please help!!! Picture included
Anya owns land with an adjusted basis of $305,000, subject to a mortgage of $175,000. Anya sells her land subject to the mortgage for $325,000 in cash, and a no
_____ is continued substance craving and use despite significant life disruption and/or physical risk.
2c(u-6)+(u-6) complete the expression
Does the graph shown below represent y as a linear function of x?
Which formula can be used to describe the sequence? O f(x + 1) = f(x) O f(x + 1) = - f(x) O f(x) = f(x + 1) O f(x) = - 3 f(x + 1)
which equation has the steepest graph ?