lennymessi1010
lennymessi1010 lennymessi1010
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Smith bought a house for $30,000
and sold it for 20% more. What was the
selling price?

Respuesta :

michnalex1
michnalex1 michnalex1
  • 03-05-2021

Answer:36000

Step-by-step explanation:

Answer Link
LukaClark
LukaClark LukaClark
  • 03-05-2021

Answer:

36000

Step-by-step explanation:

10% is 3000 x 2 = 6000

30000+6000 = 36000

Answer Link

Otras preguntas

Helppp plsssss!! AsapThanks
which is the better buy $10 for 2 pounds or $6 for 1 pound
NaCl is common table salt and is an ionic compound. Table salt can be stirred into water to create a salt-water solution. What happens to the solubility of sod
answer my question plzz !!any body
Can someone help me with this geometry question asap?
When including a video into a PowerPoint presentation, a user can videos from which of the following locations? Online Videos SmartArt Videos Video on my PC Cli
Read and choose the option with the correct answer, based on what you learned from the lesson. Mi nombre es Estela. Yo tengo que poner y quitar la mesa y lavar
From her home, Darcy travels due north. She then turns east and travels for 15 miles to reach her destination. At this point, measuring in a straight line, she
who helped in the designing Washington DC
please explain!! 15. You want to calculate the displacement of an object thrown over a bridge. Using -10 m/s2 for acceleration due to gravity, what would be the