medusahead
medusahead medusahead
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three bags of potatoes cost $4. How many bags can you buy for $16?


A.10
B.21
C.12
D.11

Respuesta :

caitlyndodson88
caitlyndodson88 caitlyndodson88
  • 04-05-2021
C. 12 because 4 divided by 16 is 4 then 4 times 3 is 12
Answer Link

Otras preguntas

Which of these quotes shows that Jekyll has decided to lock himself away in his house (as Hyde has got stronger)?
Which example is a generalization supported by insufficient evidence?
¿Cuando una transformación no es Isometrica?
peut-on sur d'avoir raison?
102 boys and 85 girls took a test. The table shows information about the mean marks. Number of students Mean mark Boys 102 68.5 Girls 85 72.4 The pass mark for
holaa me pueden ayudar porfavor hallar el centro y el radio de cada circunferencia. ​
Form of verbs in the brackets?
Is ( – 6, – 1) a solution to this system of inequalities? 5x–17y≤ – 13 2x+8y≥ – 20
5 6 19 c) 250 Alia is going to her granny's house. She has covered 1.150 km. She is still 1.320 km away from her granny's house. How far is her house from her g
How do you double the tension and the length and get the frequency of the string? Can someone please explain to me how would you equal both of these equations f