krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

48 cookies 25% increase
The main types of essays include
Choose the correct pronoun to complete the sentence. My colleagues are as happy as _______. A. I B. me
What did Peter the Great do to strengthen his authority?
During the early middle ages , western European societies were most influenced by
Distinguish between Conflict avoidance ,Conflict confrontation and Conflict desolation
Which culture group lived in the Great Plains region
Which of these was the MOST important result of the deaths of much of the Indian population in South America? A) The importation of slaves from Africa B) The r
Bats have oversized ears, which help the bats use sound waves to detect the motion of their prey. Which example of the characteristics of life is most similar?
Which is the simplified form of the expression