davisxk313kd
davisxk313kd davisxk313kd
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

How do i find the cost per pound?

Respuesta :

JonathanHagen JonathanHagen
  • 03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris ValirionSaphris
  • 03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

two sisters, jenny and penny, play on the same basketball team. last season they scored a combined total of 458 points. jenny scored 192 of the points. write an
which is an example of an intentional injury
ted is making three picture frames like the one shown below.what length wood does ted need for all three picture frames?
Choose the word that describes a person who is smart but in a sneaky way. A. Sharp. B. Cunning. C. Intelligent. D. Skillful.
A grain storage bin has the following dimensions, 11 feet high, 28 feet long and 12 feet wide. The volume of 1 bushel is 2200 cubic inches or 1.273 cubic fee
15 is 70% of what number
A grain storage bin has the following dimensions, 11 feet high, 28 feet long and 12 feet wide. The volume of 1 bushel is 2200 cubic inches or 1.273 cubic fee
determine a relationship between the x- and y- values. write an equation. x =1 2 3 4 y = 4 5 6 7
is the earth getting heavier
Which pronoun correctly completes the elliptical clause? You folded fewer towels than __________. A. him B. he