xiajenski
xiajenski xiajenski
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

irene bought 9/16 pound of wheat flour and 4/16 pound of rye flour to use in a bread recipe. How much flour did irene buy in all?​

Respuesta :

shataviamarie2004 shataviamarie2004
  • 27-05-2021

Irene bought 13/16 flour because you add 9/16 to 4/16 the denominator always stays the same when adding. 9+4=13 so the answer is 13/16

Answer Link

Otras preguntas

Which material was used to make ancestral pueblo adobe homes in cliff walls? a. mud bricks b. siding c. sand bricks d. rock
What is the simplest form of (x^2 5x-6)/(x^2 9x 18)? a. (x 2)/(x 6) b. 1/3 c. (x-1)/(x 3) d.-1/3
Another word for so or therefore? Another word for so or therefore like and so..... or ,so its for an essay. help please!
Write the point-slope form of an equation for the line passing through the point (3, -2) with slope 4.
PLZ HELP! NOBODY WILL ANSWER ME AND I NEED THIS ANSWERED FAST! Economists recommend that the GDP (gross domestic product) growth rate of a nation be between 7.1
how do u find the slope from a table
which heroic characteristics helps perseus defeat medusa
What is the measure of each angle in an equiangular triangle.
what is the definition of confucius
what is Darwin's theory of the origin of species