21anhenderson 21anhenderson
  • 14-05-2021
  • Mathematics
contestada

Now, write the equation for the word problem.

Sally has $32 to buy dessert for her family. She bought 5 ice cream bars, and had $2 left over. How much did each ice cream bar cost?

Respuesta :

bluelighting587 bluelighting587
  • 14-05-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Answer Link
0896338 0896338
  • 14-05-2021

Answer:15 should be the answer

Step-by-step explanation: because 15 times 2 = 30

Answer Link

Otras preguntas

The sum of twice a number and 7
The sides of a triangle are 1, x, and x2. what are possible values of x?
Jonny has 9 apples. If he eats one and then splits the apples evenly for him and his friend, how much will he have now?
To which subsets of the real numbers does the number √42 belong?
Find the value of the underline digit 9 of 49,254
Find the dependent clause alcohol is a very common substance which is surprising
Write the amount of urine filtrate produced by kidney per minute?☺
1. What is 3/8x < -6 or 5x>2 solved and graphed? 2. What is 2<10 -4d< 6 solved and graphed? I appreciate your help!
Unwrapped food placed in a freezer experiences dehydra- tion, known as “freezer burn.” why?
Why SA must include renewable energy sources in its energy mix?