Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Explain three examples of similarities between the American and Latin American revolutions and three total examples differences.
Write the equation of a circle givin by (x-3)^2+(y+7)^2=4
what does 6(x-2) equal to​
A horse performs 2600 joules of work pulling a wagon for 13 seconds. What is the horse's power? 33800 W 200 W 0.005 W 2600 WA horse performs 2600 joules of
Read this sample food label. Which regulatory goals are met by the label? Check all that apply 1. Informing consumers about products 2. Protecting producers fro
(a) Use differentiation to find a power series representation forf(x) =1(6 + x)2.f(x) =∞ leftparen1.gif(−1)n(n+1)xn6n+2​ rightparen1.gifsum.gifn = 0What is the
Quien es el padre de la Biologia ?​
mark goes to the mall every 4 days, costco every 2 days, and the grocery store every 3 days.if he goes to all three on the 15th, when will he go to all three ag
The longest continuous chain of carbons is called the ______________.2. An organic compound containing only hydrogen and carbon is called a/an ______________
please answer this question.​