lightskinprettyyboii lightskinprettyyboii
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 07-06-2021

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375

Answer Link

Otras preguntas

9p -10 = 53 HELP! WILL GIVE BRAINLIST if check/explain
Using graphing, what are the approximate solutions to this equation? |2x-3|=log(2x-3)+2
A cylinder and sphere have the same height. If the sphere has a volume of 361 cubic units, what is the height of the cylinder?
PLEASE SHOW WORK 3. A pentagon’s radius (measure from center to vertex) measures 4 cm, what is the pentagon’s area? (1 pt.)
Which of the following is not a kind of electromagnetic wave? A. Water waves B. Microwaves C. Radar D. Radio and television waves
Choose the answer that best explains of asteroids. (A). the thousands of rocky bodies that orbit in the asteroid belt between Mars' and the Jupiter's orbits (B)
The wave that has the shortest wavelength and highest frequency would be gamma rays.
Give a summary of at least 5 significant characteristics of YOUR adolescent development you have experienced on the following: 1. physical development 2. cognit
How many protons does the element Li have
Mean of data set 10, 134, 7, 8