lilleesi
lilleesi lilleesi
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

plzz add an explanation for it too

plzz add an explanation for it too class=

Respuesta :

doomdabomb
doomdabomb doomdabomb
  • 03-06-2021

Answer:

A     $0.02

Step-by-step explanation:

Let's solve how much does it cost to have a bulb on for an hour. ⇒ 120 watt = 0.1 kilowatt per hour which costs 0.20 per kilowatt per ⇒ 0.1 kilowatt per hour* 0.20 = 0.02 dollars in an hour.

Answer Link

Otras preguntas

Which excerpt from Hurston’s “John Redding Goes to Sea” is an example of nonstandard English?
banger is to sausage as cocky is to f
Basaltic magma is the type of magma
A car traveled at a constant speed for 4 hours and covered 144.6 miles. It used 12 gallons of gas to travel this distance. How far did the car go in 1 hour? How
Most irregular galaxies are thought to have formed _____
Which is the main idea of this passage? Civil service workers who have responded successfully to emergencies deserve accolades and praise. The storm that broke
A condition often referred to as being double jointed is an example of
Which statement best describes the historical significance of the Declaration of Independence? It contains different colonists’ opinions about whether the colon
Which best describes the conclusion of the Declaration of Independence?
To find the number of miles in 100 kilometers, _____. a.divide 100 by 1.609 b.multiply 100 by 1.609 c.multiply 100 by 3.281 d.divide 100 by 3.281