layariana6
layariana6 layariana6
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

Four friends are buying healthy snacks at the concession stand.
The costs of their snacks are $1, $3, $4, and $4. Ms. red says, "The mean cost for the four snacks is $3.00" Is she correct?

Respuesta :

talaeshak22 talaeshak22
  • 03-06-2021

Answer:

I believe it is $3.

Explanation:

m=sum/number

m=12/4 which is 3.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the propre punctuatuon for this sentence This companys policy has alwats been to invite clients to its annual picnic
Maureen pought 3 pairs of shoes that cost $37.98 each.If the tax rate is 8%, how much did the Maureen pay?"
An increase in temperature of 10 degrees on the Celsius scale corresponds to an increase of how many degrees on the Fahrenheit scale
How are work, force, and distance related?
How do fungi mate with other fungi?
A square has a perimeter of 28 feet. What is its area?
What is 15% of 60?? Can someone plz tell me how to calculate this as well??? Thanks!!!
how do I solve p-2 over 3 = 5 over 8?
what is 75% of 28 this is my home work please help
On a map, 1/3 inch equals 15 miles. The distance between two towns on a map is 3 2/3 inches. How many miles are actually between the two towns? a. 11 b. 16 c.