lucianaochoa0952 lucianaochoa0952
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

heeeeeeeeeeeeeellllllllppp

heeeeeeeeeeeeeellllllllppp class=

Respuesta :

surjithayer10otahza surjithayer10otahza
  • 11-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

let price of  one pretzel=x

price of one soda=y

3x+4y=11.25   ...(1)

5x+2y=8.25    ...(2)

multiply by 2

10x+4y=16.50   ...(3)

(3)-(1) gives

7x=5.25

x=0.75

from (1)

3(0.75)+4y=11.25

2.25+4y=11.25

4y=11.25-2.25

4y=9

y=9/4=2.25

cost of one pretzel=$0.75

cost of one soda=$2.25

Answer Link

Otras preguntas

Which claim is the most effective for the argument that learning another language has many advantage
Pilar is doing research on the USS Maine for a paper. what would be the best choice as a resource for information
Discuss how Penelope Lively presents a view or comment on life through irony. Refer to two or more specific examples of irony in the story.
what is the ratio for the volumes of two similar cylinders, given that the ratio of their heights and radio is 2:3? a. 8:27 b. 9:4 c. 4:9 d. 27:8
Which of the following should your argument NOT be based on? A) facts B) statistics C) emotion D) authoritative testimony
Can someone explain this to me please
In a physics lab, a 60-kg student runs up a 2.0-meter tall flight of stairs in 1.5 seconds. The work done to get to the top is 1200 Joules. The student's power
Why is King Charles of Martel important in Europe’s history?
What in some states is a valid reason for denying someone the right to vote
which of the following statements best represents the desire of the american colonist between the years 1763 and 1775