kanuabdul92 kanuabdul92
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of lemonade costs $5.40.how much do each lemonade costs?

Respuesta :

rbasat rbasat
  • 13-06-2021
Each lemonade costs about $2.22. You can achieve this answer by dividing 12 by 5.40.
Answer Link
Cathi Cathi
  • 13-06-2021
You divide $5.40/ 12. It is 45 cents each
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope, and what is the y-intercept of the line? y = 5/4x + 9 slope = ______ y-intercept = _______
What is 121 rounding to the nearest 100 and what is 252 rounding to the nearest 100
One-half of a number, increased by 9, is less than 33.
there are 5 cups of juice on the table. 8 children want to share the juice equal. how much of a cup of juice will each child get?
The League of Nations can best be described as a a. peace treaty. c. division of territory. b. secret alliance. d. mutual defense agreement.
What is the ratio of 3.5 chicken stock to8 mixed veggies.
What is Zimbabwe's most important export crop? a. corn c. coffee b. vanilla d. tobacco
A sports team has won 21 out of the 40 games it has played about what present of the gameshas the team won
If 90 is 80% of a value, what is that value?
Which carbohydrate makes up the cell wall of fungi?