davidtrott9971 davidtrott9971
  • 14-06-2021
  • Mathematics
contestada

Marissa went to the store with $20 and returned home with $5.36. If she bought only 3 gallons of ice cream, what was the cost of each gallon of ice cream?

Respuesta :

sscott1412
sscott1412 sscott1412
  • 14-06-2021

Answer: $4.88

Explanation: $20.00-$5.36= $14.64

$14.64÷3= $4.88

Answer Link

Otras preguntas

During a classroom lab activity, students built each of the circuits shown below and measured the current and resistance in each circuit. Each circuit contains
5. Write the equation of the line shown. Y=________
my mother treats me well change into passive voice​
Did the Korean War establish any important precedents for future American actions? If so what were they?
(3,6) relfect it across the line -x+2y=30
Kaitlyn has a least five purses (how to i solve that with signs and number?)
A coffee shop sells various types of hot beverages. For one particular drink, the store owners are trying to determine the price that will result in the best sa
Which are behaviors to avoid in the computer classroom? Select 3 options. Responses
say julia is the best for 100 p
2. A single grain of salt measures 0.5 mm in width. Calculate this width in the following units. Show your work. a. micrometers (μm) b. nanometers (nm)