Seudónimo Seudónimo
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

A loaf of bread costs $0.90. Each loaf has 15 slices. How much does each slice of bread cost?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 18-06-2021

Answer:

$0.06

Step-by-step explanation:

90 cents for 15 slices is .90/15 which is .06 or 6 cents

Answer Link

Otras preguntas

a GEOMETRY For Exercises 27 and 28, use the following information. The formula for the surface area of a cylinder with radius r and height h is 7 times twice th
factor by grouping jk^2+3jk+9k+27
Matching the follow terms 1-25:
The girls and boys' basketball teams sponsored a car wash that made $109. There were twice as many girls as boys working, so a decision w made to give the girls
HELP HELP HELP HELP In terms of energy, what is the difference between glucose and ATP?
What is the cause for fluctuation of carbon concentrations in short term and long term carbon cycles?
Which of the following is an example of a compound?
I NEED HELP WITH ART HELP ME
____________, dense air at the poles creates areas of high pressure at the poles. 1 point Cold Warm
what is the value of the variable?