camaraami981 camaraami981
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

A loaf of bread costs $0.90. Each loaf has 15 slices. How much does each slice of bread cost?

Respuesta :

oceaniajohnson6 oceaniajohnson6
  • 15-06-2021

Answer:

Each slice of bread costs $0.06.

Step-by-step explanation:

To find how much each slice of bread costs, you need to divide the cost (0.90) by how many slices there are (15). When you divide the two, you get 0.06. To check your answer you can do 0.06x15 and that will equal $0.90.

Answer Link
hectorsantana
hectorsantana hectorsantana
  • 15-06-2021

Answer:

0.9/15=$0.06 per slice

Also what is this 1910 when did a loaf of bread cost 90 cents????

Answer Link

Otras preguntas

¿Hicistie tu malatya Ayer? A. Sí , hice mi maletas ayee B. Sí, hizo mi maleta ayer C. Sí , hago mi maleta ayee D. Sí, have mi maleta ayer
Jayda's house is tocated at (1, 5), She can walk in a straight line to get to Cristian's house A fast-food restaurant is located at (11,0) and partitions the w
an aquarium, initially containing 60 gallons of water, is being drained for cleaning. After minutes the amount of water that has been drained from thevtank is 4
Solve 5(x + 1) = 5(x + 5) − 15 .
if you could create your own website on any topics at all what would it be in brainly?write about why you choose this topics what the website would contain and
how many stars our thier in the universe​
Fact or option Fourth of July is celebrated in July.
Solve the quadratic equation by completing the square. QUESTION ATTCHED BELOW!!!!!!!!!!PLEASES HELP!!REALLY LOST!!!!!!!
please Help i have test the next day
Question4..........................