mrtz10 mrtz10
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

Someone tell me what this question is

Someone tell me what this question is class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 15-06-2021

Answer:

Orange juice that is 3 dollars per 1 jug

Step-by-step explanation:

A unit rate is per 1 of an item

The only 1 that is per 1 of an item is

Orange juice that is 3 dollars per 1 jug

Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-06-2021

Answer:

❍ The cost of orange juice is $ 3 per 1 jug.

Step-by-step explanation:

  • Unit rate means second quantity is 1.
  • For example :- 20 per 1 litre. where, first quantity is 20 and second quantity is 1 .

So, The cost of orange juice is $ 3 per 1 jug is represent the unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

is 2/3 greater than 5 / 8?
how did agriculture developed differently in the middle and southern colonies than it did in new england
which decimal is equal to one fifth? 0.6, 0.15, 0.2, 0.3, 0.4
1. What two quantities must be known to calculate the density of a sample of matter? A. color and mass B. mass and volume C. length and mass D. solubility and
The volume of a gas decreases from 15.7 m3 to 11.2 m3 while the pressure changes from 1.12 atm to 1.67 atm. If the initial temperature is 245 K, what is the fin
bryophytes are also called
31/7 as a mixed number
what is the length of a rectangle with width 10 inches and area 45 inches^2? Use 3.14
Which element's ionic radius is smaller than its atomic radius? a) oxygen b) nitrogen c) calcium
Vascular plants help maintain the water cycle. Which property of these plants enables them to carry out this function?