ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The Sixth Amendment states that someone accused of a crime must go to trial
which of the following is equivalent to 14x^2 + 35x when it is completely factored
By using sum or difference formulas, cos(π−x) can be written as
A student describes the motion of particles in each of the four different states of matter. State 1: Particles that are charged move freely State 2: Particles
sport is to baseball as stem cell is to ? a)cancer b)skin cell c)blastocyts d)animal cell
Inside; outside an action potential involves na+ moving ________ the cell and k+ moving ________ the cell.
Percy Jackson Sea of monsters quotes with page numbers please
Why is it important to always subtract the earlier value from the later value when finding the change in mass,instead of always subtracting the smaller value fr
A building that is 25 meters tall casts a shadow that is 6 meters long. At the same time, a tree cast a shadow that is 4 meters long. How tall is the tree? (Fr
where are carbohydrates made in a green leaf?