piperswatson1236 piperswatson1236
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Pencils cost $0.30 each and pads of paper cost $1.25 each. You have $3.30 to spend and you need 6 pencils. How many pads of paper can you purchase?

Respuesta :

scarletwitchz
scarletwitchz scarletwitchz
  • 01-07-2021

Answer:

6 x 0,30 = $1,80

$3,30 - $1,80 = $1,50

$1,50 - $1,25 = $0,25 (not enough money)

you can buy 1 pad of paper

hope it helps.

Also, I think that Brainly is an awesome app, but there's an app which is doing great work for me in maths, named Gauthmath. I will suggest it. Video concepts and answers from real tutors.

Answer Link

Otras preguntas

A class has 8 boys and x girls. Each student has 4 pencils. The total number of pencils the students is 52.Create an equation that models this situation.How man
if financial management is the heartbeat of competitive businesses, what keeps that heartbeat stable?
Please please help meee please help meeee
How many slaves died on voyages to the americas
Are 2/3 and 8/12 equivalent ratios? If so, what can you multiply one by to get to the other?
plss help pograde 11 student topic​
Use the information on the chart above and your knowledge of social studies to answer the following question. Which of the above countries would be considered L
hereditary diseases are passed from one generation to the next through mutated genes. true or false?
Choose an example of a company you could start, and decide which business structure would make the most sense for that type of company (sole proprietorship, par
At 6 a.m. the temperature was -9oF. By 11 a.m., the temperature had increased 34oF. What was the temperature at 11 a.m.?