Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Respuesta :

Alab
Alab Alab
  • 13-12-2016
This is a simple division problem to find money per gallon. The simple equation is just $46.20 / 12, in which the answer would be $3.85 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following strategies is most similar to a strike
Zach invested $1500. He earned 23.2% on his investment. Determine how much money he has now.
What is pathos? A. the appeal to logic and reason B. the appeal to emotions C. using reputation D. using exaggeration
How did Peter the Great expand Russia’s borders? a. He gained control of a warm-water port along the Black Sea and defeated the vast Ottoman empire, taking over
Who is most likely to determine where an ancient temple was built? a. archaeologist b. anthropologist c. historian.Dont say anything about the bible.
what is y=x-4 2x+y=5
South America is dominated by what sub-group of Christianity?
What is imperialism? A. love for, and devotion and loyalty to, one's nation. B. to introduce industry into (a country, region, or the like); make industrial. C.
From what you have learned about the three branches of government, the federal agency known as the CIA, or the Central Intelligence Agency, is most likely under
Divide each pair of numbers below. a. 75 divided by 10 b. 75 divided by 100 c. 75 divided by 1000 d. Describe in words what happens to the decimal point in ea