Unknown999
Unknown999 Unknown999
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of 3 dozen apples for $4.50

Respuesta :

vicky189
vicky189 vicky189
  • 13-12-2016
4.50/3=1.50/1
hope this helped 
Answer Link
SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
For 3 dozen, it is = 4.50

So, for 1 dozen = 4.50/3 = 1.50

So, unit rate would be $1.50

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Decomposers are necessary in a food chain because they
When reading your essay out loud, your primary purpose is to make sure that each sentence
Bones naturally begin to heal immediately after a fracture. Please select the best answer from the choices provided. a. True b. False
The term used to describe the quantity of matter that the body possesses
A teacher says she has identified an organism with these characteristics: eukaryotic, multicellular, autotrophic, and a cell wall made of cellulose. Which kingd
Social media services not only sell advertising space, but also information about their members to businesses, thereby providing a huge volume of information on
Which group of words is a sentence fragment? My shirt is white. White in color. Give me your white shirt. Both boys have white shirts.
Which of the following is a long-term outcome of unhealthy behavior? a. lose trust of others b. feel better each day c. increased resiliency d. increased ch
Etymology is not reflected in spelling. True False
Homer repeatedly tells us the story of Aegisthus and Orestes throughout the first four books. What does this accomplish? Select all that apply. Homer is familia