swe9ety0olizetludian swe9ety0olizetludian
  • 13-12-2016
  • Business
contestada

Costs that go into producing goods and services, including labor wages and purchasing intermediate goods, are called
a. demand prices.
b. supply costs.
c. input prices.
d. output costs.

Respuesta :

steveharkless2 steveharkless2
  • 13-12-2016
B- supply and demand theory. Can't be A or C cause they state prices. Supply costs have to do with investing in wages, goods and services
Answer Link

Otras preguntas

please someone do this ill gove u brainliest answer
What fraction does Point A on the number line below represent?
If three apples cost $6, how much does one apple cost? *
Rewrite the fraction in the sentence below as a percentage. 19 At a certain wedding, of the guests were under 65 years old. 20
Help would be appreciated
I have a question what zodiac best goes with Leo women because I’m a female and me and love haven’t been getting along
In the 1920s, bank runs resulted from falling consumer confidence Why was this disastrous for the banks? Banks were unable to deal with angry and violent custom
Jack works for Red, Blue and Green CPAs. Each year Red, Blue and Green asks Jack to fill out a form indicating all of his financial interests and those of his f
(x^2 - 10x + 2) ÷ (x - 2)​
What is missing in the sentence fragment below? At the beginning of the week after breakfast and before school.