basaniprecious40
basaniprecious40 basaniprecious40
  • 03-08-2021
  • Mathematics
contestada

If 1/2 of a loaf of brown bread costs R6,how much will 2 halves cost​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-08-2021

Step-by-step explanation:

1/2 is equal to R6.

So 2 halves mean R6+R6=R12

Or

R6×2= R12

Answer:R12

Answer Link

Otras preguntas

a 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed
Peter makes $7,000 a month plus some extra commission he makes 6% of everything he sells if Peter sold $55,000 of jewelry this month what his salary this month
How to describe the role of generations and natural selection to the formation of these adaptations for a California desert tortoise
50.0 mL of an HNo3 solution were titrated with 36.90 mL of a 0.100 M LiOH solution to reach the equivalence point. What is the molarity of the HNO3 solution.
The physical part or compounds system is called ?
Destaque os objetos das orações abaixo e informe se eles são diretos ou indiretos: a) O público aplaudia o cantor com empolgação b) Sempre respeitei as leis de
How would an unbalanced chemical equation convey misleading information about what took place during a chemical reaction?
What is two plus two
_____ is/are (a) written standards of behavior to which everyone in the organization must adhere.
i need help on number 3 please. i don’t think my answer is correct