lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Compute the value of the discriminant and give the number of real solutions to the quadratic equation: 3x^2 - 7x + 9 = 0
Find 4 consecutive odd integers where the product of the two smaller numbers is 64 less than the product of the two larger numbers.
Find 4 consecutive odd integers where the product of the two smaller numbers is 64 less than the product of the two larger numbers.
Square of the complex number (i - 2)?
A curved section of roadway is in the shape of a circular arc of 410-m radius. The curved section is horizontal, not banked. The coefficient of friction for tir
A movie starts at 7:00 pm and lasts 108 minutes. What time does the movie end?
Find 4 consecutive odd integers where the product of the two smaller numbers is 64 less than the product of the two larger numbers.
Compute the value of the discriminant and give the number of real solutions to the quadratic equation: 3x^2 - 7x + 9 = 0
Perimeter of a square with an area of 81cm2
india takes the two hour train ride from minneapolis to chicago every dummer to visit her grandparents. The train traveled 44 7/16 (thats a mixed number) mile