pppoopoo9 pppoopoo9
  • 15-08-2021
  • Mathematics
contestada

30 Oreo cookies for $2.99
Unit rate

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 16-08-2021

Answer:

$0.10 per oreo

Step-by-step explanation:

To find the unti rate, all we need to do is divide.

2.99 / 30 ≈ 0.10

Best of Luck!

Answer Link

Otras preguntas

Which two events took place after the Tiananmen Square protests in 1989? The Chinese government declared discussions on the Tiananmen Square incident illegal. T
Which new technologies expanded trade in the late 1400s?
Troll Corporation sells dolls for $10.00 each in a market that is perfectly competitive. Increasing the number of workers from 100 to 101 would cause output to
Osmosis involves the movement of water molecules across a cell membrane. Diffusion involves the movement of substances other than water across a cell membrane.
7 chickens lay 35 eggs how many eggs will be laid by 40 chickens​
please solve with working much appreciated!
The equation A = lw is an example of an​
What is 2,978.631 in expanded form
2 to the 3rd power times 5 to the 2nd power
What do developers do to support software products