fionakaufffman
fionakaufffman fionakaufffman
  • 15-12-2016
  • Mathematics
contestada

Cherries cost ​$2​/lb. Grapes cost ​$1.50​/lb. You can spend no more than ​$9 on​ fruit, and you need at least 5lb in all. Create a graph showing the amount of each fruit you can buy.

Respuesta :

alkhalidisara
alkhalidisara alkhalidisara
  • 15-12-2016
This is the graph
 



 
 Y=-(4/3).X+30



 

Ver imagen alkhalidisara
Answer Link

Otras preguntas

Please answer correctly !!! Will mark brainliest !!!!!
Neglecting air resistance, the distance h(t) in feet traveled by a freely falling object is given by the function , where t is time in seconds. The height of a
PLS HELP QUICK Choose correct imparfait verb form: Nous ____ contents en vacances. a. sommesions b. étrons c. étions
Find the common ratio of the geometric sequence 17, 85, 425
Someone please help ASAP
que necesitas para escuchar a las personas
I searched it up but didn’t get the right help so now I’m asking
Correct answers only please! To the nearest cent, how much interest will she earn in 2 years? Use the formula B = p(1 + r)t, where B is the balance (final amoun
Which step is this ?prophase I, Anaphase I, prophase II, Anaphase II
Given the following information for Watson Power Co., find the WACC. Assume the companyâs tax rate is 21 percent. Debt: 15,000 bonds with a 5.8 percent coupon o