bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Which is the role of the gall bladder?
Line passing through (-3,-2)and (2,5)
Answer the following questions: 1) Have you ever used a 3D printer? If so, what did you print? 2) What do you think about Ms. Peleg's creation? Would you wear 3
Please help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Place the events that led to the spread of Islam in India and Southeast Asia in the order in which they occurred.
Select the correct answer. What should a writer do when getting stuck while developing a draft? A. Try another brainstorming technique to generate more ideas. B
What element from Ovid's "The story of Daedalus and Icarus" did Pieter Bruegel keep in his painting Landscape with the fall of Icarus? A. Daedalus creation of w
Which state of matter is characterized by ionized particles, no definite shape or volume, and good electrical conductivity? gas liquid plasma solid
This Question: 1 pt 5 A person earns $15,500 one year and gets a 5% raise in salary. What is the new salary? The new salary is $
which statement from the speech is an image in the timeline?